Pracujesz w księgowości i chcesz awansować na stanowisko głównej księgowej? Jeśli masz odpowiednie wykształcenie oraz umiejętności wyróżniające się na rynku pracy to osiągniesz to z łatwością. W tym artykule przyjrzeliśmy się, jakie kwalifikacje trzeba mieć i kompetencje, aby zostać główną księgową. Zapraszamy do lektury!
Jakie kompetencje są mile widziane na stanowisku głównej księgowej?
Jeśli chcesz zostać główną księgową, zapewne interesuje Cię, jakie trzeba mieć wykształcenie. Badania realizowane na rynku księgowości pokazują, że 69,4% głównych księgowych ma tytuł licencjata. Jeśli chodzi o poziom wykształcenia wyższego, jedynie 15,7% głównych księgowych ma tytuł magistra. Mimo że większość głównych księgowych ma dyplom ukończenia studiów, można zostać główną księgową po specjalnych kursach realizowanych na przykład w Stowarzyszeniach Księgowych. Organizacja ma placówki głównie w dużych polskich miastach tj. Poznań czy Warszawa.
Wybór odpowiedniego kierunku jest zawsze ważnym krokiem, jeżeli docelowo chcemy pracować na stanowisku głównej księgowej. Bardzo mały odsetek głównych księgowych ma tytuł doktora, ponieważ w praktyce nieszczególnie on się przydaje.
Może się także okazać, że doświadczenie zdobyte w innych zawodach pomoże ci zostać główną księgową. W rzeczywistości wiele stanowisk z zakresu księgowości wymaga i tak już dużego doświadczenia, dlatego dalszy awans może być łatwiejszy, niż myślisz. W świecie księgowości występuje dużo innych stanowisk tj. młodsza księgowa, starsza księgowa, referent ds. księgowości czy asystentka głównej księgowej. Wszystkie wymienione stanowiska są pożądane na rynku pracy, co potwierdza artykuł: https://www.dopoznania.pl/nowosc/rynek-pracy-w-poznaniu-w-dobie-pandemii. Jak widać, możliwości jest bardzo dużo.
Ścieżki kariery głównej księgowej?
Oprócz zmiany w poszukiwaniu pracy pomocne może okazać się przyjrzenie się ścieżce kariery, jaka dalej czeka na główną księgową. Z uwagi na to, że w świecie księgowości to czołowe stanowisko związane z zarządzeniem zmiany obejmują głównie wynagrodzenia. Jeśli dobrze się sprawdzić na tym stanowisku, kolejnym przystankiem w karierze jest stanowisko dyrektora ds. finansowych.
Jakie kompetencje musi mieć główna księgowa?
Wysokie kompetencje wymagane od głównego księgowego obejmują trzy aspekty tj. przywództwo i zarządzanie, utrzymywanie dobrych relacji z interesariuszami oraz etyka i profesjonalizm. W ramach pierwszego aspektu główna księgowa powinna umieć stosować odpowiednie strategie przywództwa, aby skutecznie realizować założone cele biznesowe. Osoba na takim stanowisku powinna umieć motywować i zarządzać ludźmi, aby zwiększyć wydajność pracowników. To także osoba umiejąca współpracować i umiejąca wyciągnąć jak najlepszy potencjał ze swoich pracowników. W ramach aspektu związanego z zarządzaniem relacjami główna księgowa powinna umieć pozytywnie rozwijać relacje z klientami i dostawcami oraz powinna mieć rozwinięte umiejętności komunikacyjne i technologiczne, pozwalające operować kilkoma programami księgowymi. Osoba na takim stanowisku umie stosować profesjonalny osąd etyczny względem pracowników i klientów. W ramach trzeciego aspektu, jakim jest etyka i profesjonalizm najważniejsze, aby główna księgowa zachęcała pracowników do innowacyjnego myślenia.