Która z nas od czasu do czasu nie lubi uraczyć się lampką czerwonego wina, kiedy po całym dniu obowiązków można się odprężyć? Albo czy nie zdarzyło się Wam wyskoczyć na babski wieczór z przyjaciółkami i wypić kilka drinków; Mojito, Sex on the Beach, Cosmopolitan. Tak smaczne, że chciałoby się pić bez umiaru. Wszystko jest dla ludzi, alkohol również, jednak należy pamiętać o zachowaniu umiaru i równowagi. Granica między upijaniem się a alkoholizmem jest naprawdę cienka, dlatego warto stanąć twarzą twarz ze swoim sumieniem. Kiedy można stwierdzić, że mamy problem z alkoholem? Jak radzić sobie z alkoholizmem? Czym tak naprawdę jest?
Alkoholizm to też choroba
Problem alkoholowy wbrew pozorom przestał być przypisywany jedynie mężczyznom. Alkoholizm to zaburzenie psychiczno-somatyczne, które dotyka kobiet i mężczyzn w różnym wieku. Obserwując tendencje w społeczeństwie można zauważyć, że alkoholizm coraz częściej roztacza swoje ramiona uzależnienia wokół nastolatków czy młodych ludzi, którzy dopiero rozpoczynają dorosłe życie.
Alkoholizm często traktowany jest jak wymysł społeczeństwa, które usprawiedliwia swoje karygodne czyny uzależnieniem. Jednak alkoholizm ma podłoże psychiczne, podobnie jak w przypadku innych typów uzależnień: od narkotyków, papierosów czy hazardu. Chęć sięgnięcia po napoje wysoko-procentowe nasila się z momentem odstawienia poprzedniego kieliszka czy szklanki piwa.
Jak rozpoznać problem z alkoholem?
Kiedy można mówić o alkoholizmie? Większość kobiet nawet nie zdaje sobie sprawy z faktu, że jeden kieliszek wina czy szklanka piwa wieczorem przestało być jedynie przyjemnością, a stało się wręcz obowiązkowym punktem każdego dnia. I wtedy powinna zapalić się czerwona lampka: czy naprawdę muszę wypić tego drinka? A może to tylko przyzwyczajenie? Przecież skończę tylko napoczętą butelkę wina i nie kupię następnej. Jeśli szukamy wymówki, aby sięgnąć po alkohol – najczęściej oznacza to narastający problem.
Czym różni się damski alkoholizm od męskiego?
Ktoś może powiedzieć, że alkoholizm to alkoholizm. Jednak uzależnienie u kobiet i mężczyzn przebiega w różny sposób. Kobiety z reguły zaczynają pić alkohol ze względu na czynniki środowiskowe, które niosą ze sobą znamiona depresji lub innych zaburzeń psychicznych.
Jak zachowują się pijane kobiety?
Kobieta pod wpływem dużej ilości alkoholu zazwyczaj zachowuje się nieco inaczej niż facet, który spędził długie godziny w towarzystwie swoich kumpli od kieliszka w pobliskim barze. Kobiety raczej wykazują się stanami lękowymi, wręcz paranoidalnymi, lekkim wycofaniem, nieobecnością. Kobiecie po alkoholu wszystko jedno, czy posprząta bałagan w kuchni, czy ugotuje obiad, czy zrobi prezentację na jutrzejsze spotkanie biznesowe. My, kobiety, pijąc, często zadręczamy się codziennymi problemami, użalamy się nad sobą i nic z tym nie robimy. Tkwimy w nałogu trzymając się kurczowo tej kolejnej butelce czerwonego wina.
Gdzie szukać pomocy?
Pierwszym krokiem do wyjścia z nałogu to przyznanie się przed samą sobą, że jesteśmy uzależnione od alkoholu. Najgorsze co można zrobić to uparcie wypierać się swojego uzależnienia, które pod grubą skorupą rośnie i przyjmuje monstrualne rozmiary.
Jest wiele sposób na walkę z uzależnieniem od alkoholu. Najlepiej udać się do specjalisty, który pomoże nam dobrać odpowiednią formę terapii. Może to być pobyt w Ośrodku Leczenia Uzależnień, mogą to być wizyty na grupowych spotkaniach AA – najważniejsze, aby zacząć szukać pomocy.