Piękne, gęste i zadbane włosy, to bez wątpienia coś, o czym marzy każda kobieta, ale również znaczna część mężczyzn. Niestety, nie zawsze wyglądają one tak, jak można byłoby sobie tego życzyć. Suche, osłabione włosy mają tendencję do kruszenia się oraz wypadania. Dlaczego tak się dzieje? Jak można uporać się z tym problemem? Jakie witaminy na wypadanie włosów mogą okazać się dobrym rozwiązaniem? Wyjaśniamy.
Kiedy wypadanie włosów może być poważnym problemem?
Powodów, dla których włosy łamią się oraz wypadają, może być wiele. Na początku należy się zastanowić, czy rzeczywiście mamy do czynienia z problemem nadmiernego wypadania kosmyków. Utrata około 50-100 włosów każdego dnia jest zjawiskiem zupełnie naturalnym. Nie ma więc powody do obaw, jeżeli zobaczymy je na szczotce, pod prysznicem, czy też na umywalce. Jeżeli jednak ich ilość zaczyna być większa, wówczas należy kompleksowo zadbać o kondycję włosów, gdyż możliwe, że w niedalekiej przyszłości problem ten będzie się pogłębiał. Niepokojącym sygnałem mogą być także widoczne na głowie przerzedzenia i łyse placki.
Dlaczego włosy wypadają?
Utrata włosów może mieć różne przyczyny. Do tych, które najczęściej dotyczą kobiet, zalicza się:
- Problemy hormonalne wywołane ciążą lub menopauzą – wówczas obniża się poziom estrogenów, dlatego można zaobserwować nadmierne wypadanie włosów.
- Choroby tarczycy – pojawienie się wyraźnych przerzedzeń na głowie oraz wzmożone wypadanie włosów może być spowodowane problemami z tarczycą.
- Stres – nie jest tajemnicą, że negatywne emocje, bardzo źle wpływają na zdrowie. Życie w stresie może więc przyczyniać się do spowolnienia wzrostu włosów, ich wypadania i ogólnego osłabienia.
- Zła dieta – brak cennych minerałów i witamin w organizmie, także może odbić się na stanie i jakości włosów. Należy zatem pilnować, aby dostarczać jak najwięcej właściwych składników odżywczych w tym m.in. żelazo, potas, magnez, cynk oraz kwasy Omega-3. Niedobór witamin w znaczącym stopniu wpływa na stan i kondycję pasm, a także mieszków włosowych. Witamina E chroni mieszki włosowe przed szkodliwym działaniem wolnych rodników – jej niedobór może odpowiadać za łamliwość i kruchość pasm.
- Stosowanie nieodpowiednio dobranych produktów do pielęgnacji włosów, a także zbyt gwałtowne rozczesywanie.
- Zażywanie niektórych leków, a także odstawienie antykoncepcji hormonalnej.
- Choroby skóry głowy – niektóre stany chorobowe, które toczą się na głowie, także mogą wpływać na wypadanie włosów. Należą do nich między innymi: łuszczyca, grzybica, a nawet łupież.
- Zmiana pór roku – zdarza się, że na wygląd włosów wpływ ma pora roku. Jesienią oraz wiosną ich ilość na głowie może się nieco zmniejszać, a dodatkowo włosy stają się dużo bardziej niesforne w stylizacji.
W jaki sposób można zapobiegać wypadaniu włosów?
Jednym z najważniejszych kroków, jakie trzeba wykonać, aby podjąć walkę z wypadającymi włosami, jest poznanie przyczyny takiego stanu rzeczy. Warto więc wykluczyć stosowanie różnego rodzaju leków czy stres, a następnie udać się do lekarza, który zleci np. badania hormonalne. Dobrym rozwiązaniem mogą być także odpowiednie suplementy na włosy zawierające cenne składniki. Wszelkie niedobory witamin mogą decydować o kondycji włosów – dlatego też codzienną dietę warto wzbogacić o wysokiej jakości witaminy na włosy. W kwestii wypadania włosów nieocenione okaże się także pilnowanie zbilansowanej diety. Istnieją także różne domowe sposoby, dzięki którym porost włosów może być szybszy niż kiedykolwiek.
Jak domowymi sposobami pozbyć się wypadających włosów?
Na początek warto przyjrzeć się kosmetykom, które każdego dnia mają kontakt ze skórą głowy. Dobrze więc postawić na szampony oraz odżywki, które mają za zadanie poprawiać kondycję włosa oraz zapobiegać ich wypadaniu. Podczas mycia, należy również masować skórę, ponieważ pomoże to pobudzić wzrost włosów. Dobrym rozwiązaniem może być wprowadzenie regularnego olejowania. Niekiedy włosy, które znajdujemy na szczotce, to wyłącznie połamane końcówki, dlatego, kiedy wykluczymy niemalże wszystkie inne przyczyny, to słusznym rozwiązaniem może okazać się zmiana fryzury na krótszą.
Dieta i suplementy w walce z wypadającymi włosami.
Ludzki organizm potrzebuje cennych składników odżywczych. Kiedy ich brakuje, włosy nie będą wyglądały na zdrowe i wypielęgnowane. Należy pilnować zatem, aby na talerzu jak najczęściej znajdowały się cenne składniki odżywcze – kluczowe jest, aby uzupełnić niedobory witamin. Doskonale sprawdzi się tutaj zielenina, szpinak, sałata, jarmuż, ale także owoce, takie jak czarna porzeczka, cytrusy, maliny i jagody. Dodatkowe wsparcie stanowić mogą właściwe suplementy diety, które w składzie posiadają m.in. potas, żelazo, magnez czy też kwasy Omega-3. Aby móc w maksymalnym stopniu cieszyć z efektów, jakie niosą ze sobą poszczególne suplementy, należy pamiętać o ich regularnym przyjmowaniu.
Wypadanie włosów niekoniecznie będzie efektem toczącej się w organizmie choroby. Często wystarczy zmienić niektóre nawyki żywieniowe, czy też wprowadzić w życie więcej ruchu i odpoczynku. Regularne przyjmowanie witamin na włosy i niezbędnych minerałów to także doskonały pomysł. Pozwoli to wzmocnić odporność oraz doda siły i energii do działania.