Gdy miesiączka nie pojawia się w spodziewanym terminie kobieta, może zastanawiać się, czy jest w ciąży? Testy ciążowe, które można zrobić w domu, pomogą znaleźć odpowiedź na to pytanie. Czym kierować się przy ich wyborze i kiedy należy je wykonać, aby wynik był wiarygodny?
Testy ciążowe strumieniowe, płytkowe i paskowe – czym różnią się poszczególne rodzaje testów?
W sprzedaży dostępne są różne rodzaje testów ciążowych. Można podzielić je m.in. ze względu na sposób wykonania:
- paskowe – w celu wykonania takiego testu należy najpierw zebrać próbkę moczu do pojemnika, a następnie zanurzyć w nim specjalny pasek.
- Płytkowe (inaczej kasetkowe) – podobnie jak paskowe wymagają zebrania próbki moczu do pojemnika. Z tą różnicą, że kilka kropli moczu umieszcza się w okienku płytki.
- Strumieniowe – uważane są za wygodniejsze, ponieważ nie wymagają zbierania moczu do pojemnika. Wystarczy umieścić je pod strumieniem moczu (wykonanie testu w ten sposób jest łatwiejsze, dzięki uchwytowi ze specjalną końcówką).
Ponadto do kupienia są cyfrowe testy ciążowe (strumieniowe i paskowe), które różnią się sposobem odczytywania wyniku. W przypadku tradycyjnych testów jest on przedstawiany w postaci kolorowych kresek. Z kolei w cyfrowych wynik pojawia się na cyfrowym wyświetlaczu (może być to plus lub minus albo napis).
Kiedy wykonać test ciążowy?
Wszystkie domowe testy ciążowe sprawdzają, czy w moczu obecna jest gonadotropina kosmówkowa – hormon produkowany przez łożysko. Jednak pomimo tego samego mechanizmu działania poszczególne testy różnią sposobem wykonywania, a także czułością.
Należy mieć to na uwadze przy zakupie, ponieważ najmniej czułe testy (o czułości powyżej 800 IU/l) wykrywają ciążę nie wcześniej niż 7 dni po terminie spodziewanej miesiączki. Z kolei te najbardziej czułe (o czułości poniżej 500 IU/l) mogą dać odpowiedź około 4 dni przed spodziewaną miesiączką.
Jeśli wynik testu jest pozytywny, kobieta powinna zgłosić się do lekarza. Z drugiej strony wynik negatywny niekoniecznie oznacza brak ciąży. W przypadku gdy okres nadal się nie pojawia, a test ciążowy dał negatywny wynik, należy zrobić go jeszcze raz (po upływie około 1-2 tygodni). Może okazać się, że przyczyną była zbyt niska czułość testu.
Poza tym warto pamiętać, że nie tylko ciąża może być przyczyną spóźniania się okresu. Za nieregularne miesiączki odpowiadają również zaburzenia hormonalne (np. występujące w przebiegu zespołu policystycznych jajników), stres, anemia, choroby wątroby, zmiana klimatu czy trybu życia.