Temat katastrofy jądrowej w Czarnobylu powrócił ze zdwojoną siłą za sprawą głośnego serialu produkcji HBO. „Czarnobyl” przedstawia historię tej jednej z największych tragedii w historii ludzkości. Rakotwórcze promieniowanie mogło być jeszcze bardziej tragiczne w skutkach, gdyby nie „cisi” bohaterowie – pracownicy elektrowni, strażacy czy górnicy z pobliskich kopalni. Od kilku lat popularnym kierunkiem wycieczek jest opuszczone miasto Prypeć, które było miejscem zamieszkania pracowników elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Wizyta na Ukrainie to doskonała okazja, aby na własne oczy przekonać się o skutkach nieodpowiedzialności i arogancji radzieckich władz.
Kilka słów o katastrofie
Skala zniszczeń w wyniku wybuchu jednego z rdzeni reaktorów przekraczała ludzkie wyobrażenie. Nikt nie spodziewał się, że wybuch rdzenia jest w ogóle możliwy. Zastosowane środki bezpieczeństwa w postaci specjalnych prętów kontrolnych zawierających bor miały zapobiec katastrofie. Największą winę za awarię w elektrowni ponosi Anatolij Diatłow, który zbagatelizował procedury dotyczące bezpiecznego przeprowadzania testu mocy reaktora. Wskutek jego zuchwałego zachowania doszło do jednej z największych katastrof w nowożytnej historii świata. Władze Związku Radzieckiego chciały za wszelką cenę zatuszować sprawę, jednak radioaktywny pył został wykryty przez szwedzką stację badawczą. Pomimo szybkiej ewakuacji mieszkańców Prypeci, większość z nich umarła na chorobę popromienną.
Czy wycieczka do Czarnobyla jest bezpieczna?
Od katastrofy minęło ponad 30 lat, lecz w najbliższej okolicy elektrowni w dalszym ciągu widać rezultaty radioaktywnego promieniowania. Czarnobylska ziemia pozostaje napromieniowana, jednak z każdym rokiem wartości na dozymetrach maleją.
Planując wycieczkę do Czarnobyla trzeba być świadomym zagrożeń związanych z działaniem promieniowania. Jednak gdyby wizyta w czarnobylskiej zonie zagrażała zdrowiu i życiu człowieka, nikt by nie organizował masowych wyjazdów na Ukrainę. Każdy uczestnik wycieczki do elektrowni atomowej jest uprzedzany o konsekwencjach wyjazdu. Organizator wycieczek instruuje również o tym, co wolno, a jakich zachowań unikać.
Jak przygotować się do wizyty w Czarnobylu?
Przede wszystkim, należy zaopatrzyć się w odpowiednią odzież ochronną. Niektóre miejsca w okręgu czarnobylskim w dalszym ciągu charakteryzują się dużym skażeniem promieniotwórczym. Podstawą wyposażenia są masywne buty z grubą, gumową podeszwą. Ziemia pochłonęła ogromne ilości rakotwórczego promieniowania – należy uważać przede wszystkim na mech, który jest prawdziwą „bombą atomową”. Oprócz porządnych butów, przyda się również dobrej jakości kurtka i spodnie, dzięki którym ochronimy się przed działaniem promieniowania.
Czego NIE robić w Czarnobylu?
Organizatorzy wycieczek do Prypeci i Czarnobyla mają obowiązek poinformować uczestników wyjazdu o zagrożeniach związanych z pewnymi zachowaniami. Na świeżym powietrzu NIE WOLNO spożywać posiłków, pić napoi, palić papierosów ani niczego dotykać. Oczywiście można się posilić w specjalnie do tego przystosowanych stołówkach – jednak wyłącznie jedzeniem zapakowanym w hermetyczne opakowania. Jedzenie w stołówce dla pracowników elektrowni może być mało urozmaicone, dlatego warto przynieść ze sobą własny, sprawdzony prowiant.
Należy pamiętać, że obszar elektrowni jest pilnie strzeżony przez wojsko i policję. W czasie wizyty w Czarnobylu można się natknąć na kilka punktów kontrolnych, jak również na patrole mundurowych. Samotne przebywanie w zonie jest surowo zabronione, dlatego warto trzymać się zorganizowanej grupy.