Pomimo odpowiedniej pielęgnacji, czujesz że na Twojej głowie pojawiają się wypryski. Zastanawiasz się czy to może być trądzik, lub co jest tego przyczyną ? Uczulenia, zmiana kosmetyków, a może początek choroby ? Pryszcze na głowie, występują dosyć często zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Co jest ich przyczyną? Jakie leczenie będzie odpowiednie i czy jest konieczne ?
Jak rozpoznać trądzik we włosach ?
Trądzik jest bardzo trudny w leczeniu, a jego pojawienie się jest dosyć sporym kompleksem. Sposobów na zamaskowanie trądziku na twarzy jest sporo. Jednak w sytuacji pojawienia się wyprysków na skórze głowy, nie musimy go ukrywać. Włosy są idealnym kamuflażem naszego problemu, jednak bywają sytuacje gdy tych włosów brakuje. Charakterystyczne wypryski, które czasami swędzą oraz powodują pewien dyskomfort podczas drapania, to pierwszy objaw choroby. Wraz z pojawieniem się pryszczy, z czasem zauważymy dodatkowe dolegliwości w postaci przetłuszczających się włosów, łupieżu czy łojotoku.
Przyczyny pojawienia się wyprysków na głowie
Zmiany skórne biorą się poprzez nadmierną aktywność gruczołów łojowych. Powszechnie wiadomo, że trądzik pojawia się w wieku młodzieńczym, ale jak w każdym przypadku są również wyjątki. Pryszcze na głowie, występują również u osób dorosłych, Główna przyczyna pojawienia się wyprysków są:
- Nieodpowiednia dieta
- Nieodpowiednia higiena
- Stres
- Problem z gospodarką hormonalną
- Praca
- Genetyka
Co oznaczają te wypryski i jak sobie z nimi radzić ?
Aby nie roznosić wyprysków, zdecydowane nie należy ich wyciskać czy rozdrapywać. W czasie występowanie krost, należy szczególnie dbać o odpowiednią higienę, oraz częstą zmianę ręczników. W fazie początkowej, można zastosować produkty antytrądzikowe dostępne w aptece. Jeżeli zauważysz, zwiększoną ilość pryszczy, nie zwlekaj z wizytą u dermatologa. Główną przyczyną takiego stanu, jest zapalenie mieszków włosowych, które wywołane są bakteriami np.: gronkowcem złocistym. Zakażenia grzybiczne lub wirusowe równie często pojawiają się na skórze głowy. Często ropne krosty na głowie, sprawiają ból, a skóra wokół jest podrażniona.
Zapalenie mieszków włosowych najczęściej spowodowane jest zbyt rzadkim myciem włosów. Nagromadzone bakterie prowadzą do infekcji. Zdarza się również, że wpływ na zapalenie mieszków włosowych ma obniżona odporność, lub uszkodzenia mechaniczne.
Leczenie dermatologiczne
Aby wdrożyć odpowiednie leczenie, konieczna jest wizyta u specjalisty, w tym przypadku dermatologa lub trychologa. Zmiany wyczuwalne na głowie, mogą być również objawem innych chorób np.: łuszczycy, grzybicy. Czestą przyczyną są również reakcje alergiczne na stosowany kosmetyk. Dlatego wartko skorzystać z pomocy lekarza, bo być może wcześnie rozpoznany problem da się szybko wyleczyć. W przypadku trądziku, czyli infekcji bakteryjnej, konieczne jest wdrożenie odpowiednich antybiotyków. Ale to lekarz po dokładnych oględzinach, wdroży odpowiednie leczenie. Być może wystarczą maści lub wcierki, jeżeli stan nie jest poważny. Jednak nakładanie tego typu lekarstw bywa bardzo uciążliwe, szczególnie dla posiadaczy długich włosów. Natomiast można temu zaradzić, stosując środki farmakologiczne, obcięcie włosów nie będzie konieczne.
Wystąpienie wyprysków na głowie może zminimalizować dzięki zastosowaniu cynku i kwasu salicylowego. Dobrym kosmetykiem jest również szampon przeciwłupieżowy. Warto na czas leczenie zrezygnować ze stosowania masek, odzywek, olejków czy stylizacji włosów. Pamiętaj, że odwlekając leczenie, możesz doprowadzić do pogorszenia stanu skóry głowy. Z czasem może dojść do sporego wypadanie włosów, a nawet sporego przerzedzenia. Im wcześniej zdiagnozujesz problem, tym większa szansa na pozbycie się problemu.