Kremy nawilżające są nieodłącznym elementem wielu kobiet. Bardzo często w przypadku tego typu produktów, w składach zawarty jest także retinol. Jest on jednym z najskuteczniejszych i najlepiej przebadanych składników przeciwstarzeniowych. Jakie kosmetyki z nim wybierać i komu są polecane? Sprawdzamy.
Retinol w kosmetykach – jakie właściwości?
Zanim poznamy właściwości tej substancji, warto zapoznać się z jej definicją. Retinol to jedna z najbardziej aktywnej postaci witaminy A. Została ona odkryta już w latach 30. XX wieku. Jako składnik kosmetyków wprowadzona została w latach 80. Od tamtego momentu różnorodne badania prowadzą do unowocześnienia działania tego składnika. Witamina ta ma działanie odmładzające, stosowana jest również w leczeniu trądziku, a także foto uszkodzeń skóry.
Retinol wykorzystywany jest głównie w produktach, mających za zadanie zniwelować zmarszczki i dogłębnie odżywiać naszą cerę. Pobudza do większej aktywności, a także samej produkcji fibroblastów. Przyspiesza również odnowę naskórka przy delikatnym złuszczaniu martwych jej komórek. Dzięki temu wzmacnia się bariera ochronna skóry, co zapobiega nadmiernej utracie wilgoci. Oprócz tego, reguluje wydzielanie sebum, co może zapobiec powstawaniu niedoskonałości.
Dla kogo przeznaczony jest retinol?
Wiele kobiet zastanawia się, od kiedy warto zacząć stosować kremy nawilżające. Procesy starzeniowe skóry zaczynają się już od 25. roku życia. Wtedy produkcja kolagenu znacznie się obniża, a cera traci jędrność i elastyczność. Może stać się bardziej matowa i szara. Jeżeli kobieta lubi wystawiać swoją skórę na słońce, proces ten może jeszcze bardziej przyspieszyć.
Po kosmetyki, które zawierają retinol, mogą sięgnąć kobiety młodsze, które chcą opóźnić pojawienie się pierwszych oznaków starzenia się skóry. Zalecane jest stosowanie ich przez kobiety dojrzałe, które borykają się z przebarwieniami, wiotkością skóry czy nierównomiernym kolorytem.
Retinol – stosowanie i efekty
Kremy nawilżające, które w swoim składzie posiadają retinol, warto stosować według pewnych zasad. Dobranie zbyt wysokiego stężenia tej substancji może skutkować podrażnieniem, a nawet zaczerwienieniem się skóry. Można je stosować naprzemiennie z kremami łagodzącymi.
Po wstępnym przyzwyczajeniu się cery do retinolu, można zwiększyć częstotliwość stosowania takiego produktu, a później nawet stężenie. Regularne nakładanie kosmetyku powoli na spłycenie zmarszczek, poprawę nawilżenia i elastyczności skóry, a także pogrubienie naskórka i wyrównanie jego struktury.