Na całym świecie nie brakuje początkujących pisarzy, którzy niewątpliwie mogą się pochwalić lekkim piórem i ogromnym zasobem wiedzy teoretycznej. Talent pisarski czasem i odpowiednie wykształcenie nie wystarcza, aby odnieść spektakularny sukces w tak specyficznej branży jaką jest pisarstwo. Nie ma jednak jednej skutecznej recepty na zwiększenie swoich szans w gronie innych, niemniej uzdolnionych autorów marzących o podziwianiu swoich dzieł na światowych listach bestsellerów. Proces twórczy sam w sobie jest niezwykle złożony, a jego efekt końcowy zawsze pozostaje wielką niewiadomą w kontekście jego odbioru przez recenzentów i czytelników. Nikt jeszcze nie podjął się opracowania przepisu na stworzenie bestselleru książkowego, ale stosując się do kilku podstawowych założeń można przybliżyć się do literackiego raju. Jak to zrobić?
Bestseller: określenie targetu
Debiutanci często mają problem z ustosunkowaniem swojego dzieła względem docelowej grupy odbiorców. Określenie targetu powinno w zasadzie być pierwszym krokiem w procesie twórczym, gdyż to właśnie na tym etapie często ważą się losy ewentualnego sukcesu contentu. Młodzi pisarze chcąc zapisać się złotymi zgłoskami w historii literatury osiągają efekt, którego ciężko nie nazwać przerostem formy nad treścią. Łączenie w jednej powieści kilku gatunków literackich to ogromne wyzwanie, któremu czasem nie potrafią podołać najlepsi w tym fachu. Czasem warto postawić na prostotę, ściśle oddając charakter i klimat danego gatunku, niezależnie czy chodzi o kryminał, thriller czy romans.
Bestseller: budowanie postaci
Najbardziej poczytne lektury swój komercyjny sukces w dużej mierze zawdzięczają świetnie wykreowanym bohaterom, którzy wzbudzają w czytelnikach skrajne emocje. Nijakie i przewidywalne postaci nie wnoszą do powieści nic, zwłaszcza gdy ma ona spełniać funkcję rozrywkową. Budowanie charakteru postaci to jedno z najtrudniejszych zadań, jakie stoi przed każdym pisarzem, nie tylko tym debiutującym. Bestsellery książkowe i ich fabuła często oparta jest na silnych osobowościach – silne kobiety czy bohaterowie przechodzący duchową metamorfozę to tylko kilka niektóre przykłady motywów, które zostały przez czytelników przyjęte z ogromnym entuzjazmem.
Zobacz także: http://portalnews.pl/co-zamiast-kwiatow-na-slub-i-wesele/
Bestseller: konsekwencja i logika
Wielu początkujących pisarzy wykazuje się ogromną kreatywnością i fabułę swojego dzieła opiera na oryginalnej idei, która ma szansę odnieść większy sukces. Jednak problem polega na tym, że autorom pracującym nad swoją pierwszą powieścią brakuje konsekwencji w tworzeniu ogólnego zarysu konstrukcji książki. Wielu pisarzy poległo próbując na siłę przyśpieszać lub zwalniać bieg wydarzeń ukazanych w powieści, jednocześnie gubiąc wartkość i sens całej opowieści. Czytelnicy często wyczuleni są na dość nieudane zabiegi literackie, które zabierają przeciętnemu miłośnikowi książek całą przyjemność z czytania. Często jeden na pozór niewielki błąd logiczny może przekreślić szansę na napisanie książkowego bestselleru.
Bestseller: upór i determinacja
Nie każdy powieściopisarz, którego można uznać za gwiazdę literatury światowej od razu okupował pierwsze pozycje na listach bestsellerów. Trzeba pisać, pisać i jeszcze raz pisać, a porażki traktować jako cenną lekcję i wyciągać z nich konstruktywne wnioski. Często bywa i tak, że dobre powieści nie trafiają do sprzedaży z powodu czynników kompletnie niezwiązanych z aspektem literackim. Początkujący pisarze często mają problem ze znalezieniem wydawnictwa, które chciałoby wydać książkę anonimowego autora. Jest to oczywiście wielkie ryzyko, jednak nie warto zrażać się nawet po kilku odmownych odpowiedziach – cierpliwość i determinacja znaczą w tej branży czasem więcej niż sam talent pisarski.