Brak rozdzielności majątkowej z małżonkiem w trakcie wnioskowania o rozwód wnosi do sprawy szereg utrudnień i komplikacji. Ale na szczęście nie jest to sytuacja bez wyjścia. Wymaga tylko odpowiedniego podejścia do sprawy i formalności, które trzeba w odpowiednim czasie załatwić. Warto więc poruszyć następujące zagadnienia: czym będą musieli podzielić się małżonkowie, a także, czy wystarczy dokonać podziału u notariusza, czy może trzeba to zrobić w sądzie.
Zacznijmy od tego, czym jest wspólność majątkowa
Wspólność majątkowa powstaje automatycznie w dniu zawarcia związku małżeńskiego. Dzieje się tak z wyjątkiem sytuacji, w której małżonkowie podpisują wcześniej intercyzę (umowa majątkowa). Wracając jednak do pierwszego przypadku, należy podkreślić, że w małżeństwie tym wyróżnia się trzy tak zwane masy majątkowe: majątek wspólny, majątek osobisty żony oraz majątek osobisty męża. Kiedy dochodzi do rozwodu, małżonek ma prawo oczekiwać, a nawet domagać się podziału wspólnego majątku (https://kancelariasprawyrodzinne.pl/adwokat-podzial-majatku-warszawa/).
Majątek wspólny małżonków, który podlega podziałowi po rozwodzie
Wymienić należy:
-
Wszelkie przedmioty majątkowe, które zostały zgromadzone w czasie trwania wspólnoty majątkowej, czyli po zawarciu związku małżeńskiego.
-
Oszczędności czy jakiekolwiek inne środki dostępne na rachunku otwartym bądź pracowniczym funduszu emerytalnym.
-
Wynagrodzenia z tytułu pracy oraz dochody z innych działalności.
-
Składki, które zostały zewidencjonowane na subkoncie.
Metody podziału majątku
Podziału majątku byli małżonkowie mogą dokonać na różne sposoby. Poniżej szczegóły.
Podział majątku w sądzie
Nierzadko zdarza się, że po rozwodzie byli małżonkowie nie potrafią dojść do żadnego porozumienia, a każda ze stron chce zagarnąć dla siebie jak najwięcej dóbr zgromadzonych w trakcie trwania małżeństwa. Wówczas jedynym i słusznym rozwiązaniem jest sąd. Trzeba natomiast mieć na uwadze to, że jest to jednak proces długotrwały . Koszt sprawy to kwota 1000 zł. Do tego dochodzą jeszcze opinie biegłego rzeczoznawcy, który może zażyczyć sobie nawet 2-3 tys. zł za każdą z nich. Sąd dokonując podziału majątku, bierze pod uwagę kwestię zajmowania się gospodarstwem domowym, pracę włożoną w wychowywanie dzieci, a także wysokość zarobków byłych małżonków.
Zawarcie umowy nienotarialnej
Umowa nienotarialna to wygodna opcja dzielenia wspólnego majątku. Jednak zastosować ją można tylko w określonych sytuacjach, a mianowicie wyłącznie w przypadku, gdy w skład owego majątku nie wchodzi żadna nieruchomość. W tej sytuacji wsparcie ze strony adwokata jest niezwykle pomocne.
Podsumowanie
Decydując się na sprawę sądową o podział majątku, można mieć pewność, że sąd będzie działał w myśl zasady – dzielenia po równo – biorąc pod uwagę zarobki małżonków, opiekę nad domem i wychowywanie dzieci. Trzeba natomiast liczyć się z tym, że sprawa w sądzie może ciągnąć się nawet miesiącami. Koszty załatwienia tej sprawy w ten właśnie sposób są bardzo wysokie, a zależą one nawet od stopnia skomplikowania sprawy.
Istnieje również takie rozwiązanie, jak umowa w postaci aktu notarialnego. Sprawę można załatwić nawet w ciągu kilku dni. W tym przypadku jest to niewątpliwie rozwiązanie polubowne. Minusem jest tu jednak to, że w tej sytuacji obie strony muszą zgodzić się na ten rodzaj podziału majątku, a o taką zgodę w tego typu okolicznościach jest bardzo trudno. Trzeba mieć również na uwadze to, że wysokość kosztów taksy notarialnej jest zależna od wartości majątku. Dodatkowo do kosztów tych należy doliczyć koszt odpisów oraz opłat za wpis do księgi wieczystej.
Wszystko wskazuje na to, że podział majątku po rozwodzie może być długotrwały i skomplikowany. W celu uzyskania porady, jak zająć się tym problemem, najlepiej skorzystać z pomocy dobrego adwokata lub radcy prawnego. On pomoże wybrać najlepszą z tych opcji.
Dowiedz się więcej: https://kancelariasprawyrodzinne.pl/