Plus size – zasady tworzenia kreacji dla pań

Moda plus size w wersji dla pań to zjawisko, które coraz mocniej akcentowane jest w świecie modowym. Do niedawna kobiety podobnie jak mężczyźni o dużych rozmiarach miały zasadniczy problem z wyborem odpowiedniej stylizacji.

W zasadzie wszystko sprowadzało się do doboru adekwatnego rozmiaru. Choć wyrażenie „adekwatny rozmiar” często oznaczało po prostu rozmiar na tyle duży, by w miarę możliwości przesłonić niedoskonałości figury. Wszystko zaczęło się zmieniać, kiedy moda plus size zaczęła być traktowana poważnie. Internet został zasypany blogami z poradami dla pań o większych rozmiarach. Obecnie nie są one skazane na bylejakość i mogą przebierać w wielu propozycjach stylistycznych, które sprawiają, że kobiety puszyste prezentują się stylowo i efektownie.

Plus size w wersji damskiej

Moda damska plus size może już pochwalić się pewnym kanonem zasad, które wypracowano podczas prac nad kreacjami XXL. Ich stosowanie pozwala tak ukształtować stylizację, że kobieta o większych rozmiarach może wyglądać naprawdę elegancko i estetycznie. Jakich więc wytycznych warto się trzymać? Zasady tworzenia stylizacji damskich plus size naszym zdaniem sprowadzają się do dwóch punktów:

  • wyboru kroju adekwatnego do rodzaju sylwetki
  • doboru akcesoriów

Wybór odpowiedniego kroju

Krój w stylizacjach plus size odgrywa zasadniczą rolę. Na przykładzie krojów sukienek możemy wyróżnić fasony najodpowiedniejsze dla pań puszystych:

  • krój kopertowy
  • krój trapezowy
  • krój dworski

Sukienki o kroju kopertowym charakteryzują się dekoltem w kształcie litery V – inaczej nazywanym dekoltem w długi szpic – oraz zachodzącymi na siebie warstwami materiału. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że podkreślają biust i wydłużają sylwetkę.

Krój trapezowy charakteryzuje się wąską górą i mocno rozszerzonym dołem sukienki, bez wcięcia w talii. Zazwyczaj długością sięga połowy ud, choć znajdziemy również takie kroje, które sięgają kolan. Jest to zdecydowanie krój lekki, kryjący mankamenty figury i zapewniający maksymalny komfort.

Dla pań o większych rozmiarach można polecić również sukienki w kroju dworskim (inaczej zwane empire lub tzw. sukienki „odcinane pod biustem). Ta ostatnia wersja nazwy  najlepiej pod względem wizualnym oddaje charakterystykę sukienek uszytych w tym kroju. Górna część sukienki „odcięta” jest od reszty wyraźną linią tuż pod biustem. Sukienki w kroju dworskim wizualnie powiększają biust, ukrywają mankamenty talii i wydłużają nogi.

Każdy z wyżej wymienionych krojów znakomicie sprawdza się w kreacjach plus size. Kobiety o większych rozmiarach mają możliwość wyboru odpowiedniej stylizacji, która pozwoli im nie tylko znakomicie się prezentować ale również czuć się komfortowo.

Akcesoria w stylizacjach plus size

Również przy wyborze różnego rodzaju akcesoriów do damskich stylizacji XXL należy kierować się kilkoma uniwersalnymi zasadami:

  • unikajmy minimalizmu – skromne dodatki w postaci torebek czy też biżuterii zdecydowanie znikną na tle dużej postury. Należy tak je dobierać aby mocno odznaczały się na tle sylwetki
  • stosujmy pionowy układ dodatków – zasada sprowadza się do tego, aby wizualnie wydłużyć sylwetkę. Dlatego dobrze jest założyć długie kolczyki a unikać naszyjników typu „obroża”, które ułożone w poprzek sylwetki, skrócą ją.
  • postawmy na wyraziste barwy, które odwrócą uwagę od niedoskonałości figury.

Powyższe zasady na pierwszy rzut oka wydaję się błahe i nic nie znaczące. Jednak – jak mówi przysłowie – diabeł tkwi w szczegółach. Niepozorny łańcuszek, torebka czy zegarek mogą zarówno pomóc w stylizacji jak i również całkowicie ją zniweczyć. Dlatego warto nad doborem akcesoriów dłużej się zastanowić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *