Miód znany jest ze swoich dobroczynnych właściwości m.in. dla skóry i stąd znajduje szerokie zastosowanie w kosmetyce. Badania naukowe potwierdzają, że polskie odmiany miodu mają silne działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwutleniające – innymi słowy przeciwstarzeniowe. Miód zawiera także dużą ilość witamin, mikroelementów, polifenoli i aminowkasów. Już w starożytności był wykorzystywany jako środek przyspieszający leczenie ran, oparzeń, zakażeń skóry a także do pielęgnacji skóry np. w kąpielach. Wiele firm kosmetycznych doceniło jego działanie i włączyło miód na stałe do produkcji linii kosmetyków dla skóry dojrzałej z oznakami starzenia, pozbawionej elastyczności oraz cery z problemami trądzikowymi.
Miód wykazuje silne działanie: antyoksydacyjne, przeciwzapalne i regenerujące. Zobacz, jak wykorzystać jego właściwości w codziennej pielęgnacji kosmetycznej. Na końcu artykułu znajdziesz także 3 tanie i proste receptury na domowe kosmetyki z miodem.
Miód na skórę z oznakami starzenia
Wiele badań naukowych – m.in. polskich i amerykańskich naukowców – potwierdza silne antyoksydacyjne działanie wielu odmian miodów. Co ono w praktyce oznacza? W organizmie człowieka stale tworzą się wolne rodniki – niezwykle szkodliwe cząstki, które odpowiadają m.in. za przedwczesne starzenie się skóry, a także będące źródłem wielu poważnych chorób.
Miody – szczególnie odmiany ciemne, np. gryczany – zawierają bardzo dużą ilość antyoksydantów, które neutralizują wolne rodniki i zatrzymują tym samym proces m.in. starzenia się skóry. To nie wszystko – substancje przeciwutleniające dodatkowo uelastyczniają naczynia krwionośne. Jeśli masz zatem problem z pękającymi naczynkami – wprowadź miód do swojej diety. W ten sposób tanio i zdrowo zapobiegniesz tego rodzaju problemom.
Zobacz także: https://businessplus.pl/zeglarskie-wakacje-z-dziecmi-jak-nie-zwariowac/
Miód na trądzik i wtórne zakażenia skóry
Miód m.in. gryczany wykazuje bardzo dużą aktywność antybiotyczną, porównywalną m.in. z właściwościami nowozelandzkiego miodu manuka. Dlatego jest niezwykle skuteczny w leczeniu zmian trądzikowych, które spowodowane są różnymi szczepami bakterii – zarówno tlenowych jak i beztlenowych. Kosmetyki z miodem takie jak maści, okłady, toniki blokują działanie bakterii, przyspieszają leczenie zmian i regenerują zniszczone trądzikiem obszary skóry.
Zmniejszają także często rozległe blizny potrądzikowe. W ponad 80% przypadków po zakończeniu gojenia z użyciem miodu powstaje gładka i jednolita powierzchnia blizny – bez chropowatości oraz ubytków tak często spotykanych na skórze dotkniętej zmianami trądzikowymi.
Miód jako środek nawilżający i ochronny w kosmetykach
Miód zawarty w kremach, masłach i balsamach zapewnia wysokie nawilżenie skóry – a to z uwagi na wysoką zawartość w nim aminokwasów oraz dobroczynnych pierwiastków. Dodatkowo tworzy na skórze film, który stanowi barierę ochronną. Nawilżenie skóry miodem według dermatologów przyspiesza regenerację zniszczonych komórek skóry. Właściwości nawilżające są polecane do każdego rodzaju skóry – również cery suchej, pod warunkiem, że stężenie miodu w kosmetyku będzie na poziomie ok. 7%.
3 proste receptury na domowe kosmetyki z miodem
Wykorzystaj miód w domowej pielęgnacji – skorzystaj z naszych szybkich przepisów.
Miód na suche, spierzchnięte usta:
– łyżeczka miodu
– 2-3 kropelki olejki np. malinowego lub orzechowego
Wymieszać i nałożyć na kilka chwil na usta. Efekt jest natychmiastowy!
Maseczka z miodem:
– łyżka miodu
– mąka owsiana – w takiej ilości, by powstała łatwa do rozsmarowania na twarzy papka
Wymieszać i nałożyć na skórę twarzy na ok. 10-15 minut. Po tym czasie zmyć „kosmetyk” ciepłą wodą.
Miodowy peeling do rąk:
– łyżka miodu
– łyżka brązowego cukru lub białego drobnego cukru
Masować dłonie ok. minuty, po tym czasie spłukać ciepłą wodą, osuszyć i posmarować obficie kremem do rąk – najlepiej z linii kosmetyków z miodem.