Chrapanie to nie tylko hałaśliwy problem dla otoczenia, ale przede wszystkim poważne zaburzenie zdrowotne, które wymaga odpowiedniej terapii. Nieleczone prowadzi do zmęczenia, senności i spadku koncentracji w ciągu dnia, a w dłuższej perspektywie do rozwoju bezdechu sennego, nadciśnienia tętniczego i innych chorób. Czy leczenie chrapania laserem to dobry pomysł?
Dlaczego warto zdecydować się na leczenie chrapania?
Zjawisko chrapania wynika najczęściej z jednego mechanizmu: wdychane powietrze podczas snu nie ma wystarczająco dużo miejsca na swobodny przepływ na skutek rozluźnienia mięśni gardła. Powietrze zaczyna wirować, poruszając luźnymi strukturami w jamie ustnej. Z gardła wydobywa się dźwięk, który powszechnie nazywany jest chrapaniem.
Przyczyn chrapania jest wiele. Ryzyko wystąpienia tej dolegliwości zwiększa się wraz z wiekiem. Częściej chrapią mężczyźni niż kobiety. Problemy z oddychaniem podczas snu pojawiają się nierzadko u osób otyłych. Niezależnie od przyczyny, chrapania nie należy ignorować. Brak regeneracyjnego, zdrowego snu nie pozwala bowiem naszemu organizmowi na sprawne, w pełni efektywne funkcjonowanie. Chrapanie może wiązać się z niebezpiecznym schorzeniem nazywanym bezdechem śródsennym, które może doprowadzić do niedotlenienia mózgu.
Wskazania do laserowego leczenia chrapania
Laserowe leczenie chrapania jest dla wielu osób alternatywą dla metod operacyjnych, które są inwazyjne i wymagają długiej rekonwalescencji. Wskazaniem do wykonania zabiegu są zaburzenia snu, wynikające z chrapania, w tym bezdech śródsenny. Ta metoda leczenia chrapania przynosi najlepsze efekty, gdy przyczyną wokalizacji podczas snu jest przerośnięty języczek, wydłużone podniebienie miękkie, zwiotczenie bocznych części nasady języka, powiększenie migdałków.
Poważne zaburzenia laryngologiczne mogą stanowić przeciwwskazanie do wykonania zabiegu. Osoby, które chrapią z powodu krzywej przegrody nosowej, kwalifikują się zwykle do zabiegu chirurgicznego. Dlatego przed zastosowaniem lasera konieczna jest konsultacja z lekarzem, podczas której specjalista może wykluczyć przeciwwskazania i zakwalifikować pacjenta do odpowiedniego zabiegu.
Na czym polega leczenie chrapania laserem?
Zabieg na chrapanie wykonuje się przy pomocy lasera erbowo-yagowego. W katowickiej Klinice Miracki skorzystasz z innowacyjnej metody leczenia chrapania z użyciem lasera Fotona, która występuje pod nazwą NightLase. Procedura jest szybka i mało inwazyjna, zaliczana do kategorii tzw. zabiegów lunchowych. Polega naświetleniu struktur cieśni gardła, czyli podniebienia, łuków podniebiennych i języczka w celu stymulacji komórek, które odpowiedzialne są za produkcję kolagenu. Następuje podgrzewanie tkanek miękkich i kurczenie się włókien kolagenowych, co prowadzi do ich usztywnienia. Podczas zabiegu pacjent odczuwa delikatne ciepło na podniebieniu. Co ważne, laser nie narusza ciągłości tkanek, minimalizując ryzyko powikłań. Takie leczenie chrapania nie wymaga znieczulenia ani hospitalizacji.
Dla uzyskania satysfakcjonujących efektów terapię wykonuje się w serii trzech zabiegów rozłożonych w czasie na sześć tygodni. Pierwsze efekty laserowego leczenia chrapania widoczne są już po pierwszym wykonaniu procedury u około 50% chorych. Po wykonaniu pełnego cyklu naświetlań laserem Fotona obserwuje się poprawę u około 85% chorych. Efekty utrzymują się przez kilka lat, jednak po tym okresie może wystąpić konieczność ponownej laseroterapii.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o nieinwazyjnych zabiegach laryngologicznych, które możesz wykonać w klinice medycyny estetycznej, skontaktuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki w Katowicach.