Infekcje intymne są problemem wielu kobiet. Jak najczęściej do nich dochodzi? Jakie wywołują one objawy? Wyjaśniamy!
Co powoduje kobiece infekcje intymne?
Istnieje kilka rodzajów infekcji intymnych kobiet, które dzielone są głównie pod kątem ich przyczyn. Zaliczane są do nich przede wszystkim:
Infekcje bakteryjne
Bakteryjne zapalenie pochwy jest spowodowane namnażaniem się chorobotwórczych bakterii w pochwie. Dochodzi do niego w przypadku pojawienia się braku równowagi pomiędzy bakteriami chorobotwórczymi a bakteriami korzystnymi dla pochwy, takimi jak bakterie kwasu mlekowego. Najczęściej infekcje te wywołane są przez bakterię E. coli.
Infekcje drożdżakowe
Tego rodzaju infekcje intymne u kobiet wywołane są namnażaniem się grzyba Candida, który zwykle występuje w niewielkich ilościach w pochwie. Do pojawienia się takich infekcji mogą prowadzić antybiotykoterapia, cukrzyca i osłabiony układ odpornościowy. Także w większym stopniu narażone są nie kobiety w ciąży.
Rzęsistkowica
Rzęsistkowica jest infekcją przenoszoną drogą płciową wywołaną przez rzęsistka pochwowego – jest to rodzaj pasożytniczego pierwotniaka. Tego typu infekcja intymna rozprzestrzenia się głównie poprzez kontakty seksualne.
Infekcje dróg moczowych
Warto też wskazać, że przyczyną pojawienia się infekcji intymnych mogą być infekcje dróg moczowych. Wtedy powodują je drobnoustroje dostające się do cewki moczowej i pęcherza moczowego, które przedostają się do układu płciowego. Kobiety są bardziej narażone na pojawienie się tego typu infekcji niż mężczyźni, ponieważ ich cewka moczowa jest krótsza i zlokalizowana jest bliżej odbytu.
Infekcje przenoszone drogą płciową
Choroby weneryczne, czyli inaczej choroby przenoszone drogą płciową także mogą powodować infekcje intymne u kobiet. Dotyczy to przede wszystkim infekcji wywołanych przez chlamydie czy wirusa brodawczaka ludzkiego.
Objawy infekcji intymnych u kobiet
Infekcje intymne u kobiet można rozpoznać po poniższych objawach:
- Zmiana wydzieliny z pochw – może przybierać ona inne kolory, na przykład być żółta, zielona lub szara, także może być pienista, grudkowata i mieć nieprzyjemny zapach.
- Swędzenie, pieczenie, obrzęknięcie lub zaczerwienienie okolic intymnych.
- Ból lub dyskomfort podczas stosunku płciowego.
- Bolesne oddawanie moczu.
- Nieprawidłowe krwawienia z pochwy, które występują między miesiączkami.
- Ból lub dyskomfort w dolnej części brzucha lub okolicy miednicy.
Infekcje intymne – kiedy należy udać się do ginekologa?
Gdy pojawiają się objawy infekcji intymnych, konieczny będzie ginekolog Mikołów – https://imanhijazi.pl/ umożliwia zapisanie się do niego w krótkim terminie, by uzyskać szybką pomoc.