Zimą, kiedy mróz doskwiera, ciepłe ubrania to podstawa garderoby. Jednak jak zdecydować się na najlepszą kurtkę zimową? Możemy wybierać spomiędzy wielu różnych rodzajów.
- Rodzaje wypełnienia
- Materiał wierzchni
- Długość kurtki zimowej
Gruba puchowa kurtka czy lekka i krótka? Kiedy na zewnątrz robi się coraz chłodniej, zaczynamy poważnie myśleć o nieco grubszej odzieży, która ochroni nas przed zimowymi mrozami. Jednym z najważniejszych elementów garderoby jest kurtka zimowa. Tylko którą wybrać?
Rodzaje wypełnienia
Choć zwracamy dużą uwagę na to, jak będzie wyglądać na nas nowa kurtka, niemniej ważne jest to, co ma w środku. Wypełnienie decyduje o tym, czy mroźne i wietrzne dni będzie nam ciepło. Spośród naturalnych wypełnień wyróżniamy puch, pierze, albo ich mieszankę. To tradycyjne rozwiązanie jest bardzo skuteczne, jednak niektórzy z nas mogą być uczuleni na ptasie pierze. W takim wypadku lepsze może okazać się wypełnienie syntetyczne, czyli złożone z włókien poliestrowych. Zaletą sztucznego wypełnienia jest lepsza tolerancja na deszcz i opady śniegu. Ponadto syntetyki są lekkie, a więc wygodniejsze do noszenia. Prostsza jest też decyzja o praniu. Poliester zazwyczaj bez problemu wypierzemy w pralce.
Materiał wierzchni
Choć wnętrze odzieży jest ważne, nie zapominajmy o materiału zewnętrznym, z którego wykonane są kurtki zimowe. Jakie cechy powinien mieć? Przede wszystkim oddychanie. Przepuszczanie powietrza jest ważne, ponieważ zmniejsza ryzyko spocenia się. Nie oznacza to jednak, że oddajemy ciepło z organizmu. Wentylacja pomaga zachować świeżość. Druga ważna cecha to wodoodporność, ponieważ noszenie przemoczonej kurtki nie należy do przyjemności. Co więcej, w przypadku kurtek z naturalnym wypełnieniem, zawilgocenie wnętrza sprawi, że ubranie będzie bardzo ciężkie. Wreszcie materiał zewnętrzny powinien być wygodny i przyjazny dla nas – użytkowników. W przeciwnym wypadku zawsze będziemy czuć się w naszej kurtce zimowej nieswojo.
Długość kurtki zimowej
Kwestią, na którą warto zwrócić uwagę jest długość naszej nowej kurtki. Krótsze kurtki z pewnością efektownie się prezentują, są z reguły lżejsze, a także wygodniejsze w zakładaniu. Jednak jeśli będziemy przez dłuższy czas przebywać na chłodzie, poniżej pasa może być nam zimno. Długa kurtka oznacza lepszą ochronę przed chłodem. Kurtka sięgająca nawet do kolan zapewni nam ciepło nawet podczas długiego pobytu na mrozie. Bez względu na długość, dobrze jeśli kurtka zimowa ma kaptur, który w przypadku wyjątkowo złej aury możemy założyć na głowę. Dla niezdecydowanych polecamy modele z doczepianym kapturem, wobec czego łatwo będzie pozbyć się go kiedy akurat pogoda dopisuje i niepotrzebna nam dodatkowa ochrona.