Istnieją witaminy i składniki mineralne, o których istnieniu nawet nie wiemy. A jednak ich niedobór może być bardzo kłopotliwy i prowadzić do wielu groźnych chorób. Jedną z takich witamin jest biotyna, czyli właściwie witamina z grupy B. Jak rozpoznać jej niedobór? Na to, jak i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Biotyna – czym jest i jakie ma właściwości?
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, biotyna jest witaminą z grupy B. Jej charakterystyczna cechą jest rozpuszczalność w wodzie. To kluczowy element, wspomagający procesy powstawania keratyny, a także różnicowania się komórek naskórka, włosów i paznokci. Inaczej mówiąc, biotyna poprawia stan naszej skóry, dzięki temu lepiej wygląda, a włosy i paznokcie są mocne i wytrzymałe. Biotyna w przyrodzie występuje zarówno w tkankach zwierzęcych, jak i roślinnych. Przyjmuje postać związku organicznego. Niedobór biotyny występuje u osób stosujących szczególne diety, żywionych pozajelitowo, spożywających duże ilości surowych jaj, poddawanych długotrwałej hemodializie, leczonych długotrwale lekami przeciwdrgawkowymi oraz z zaburzeniami wchłaniania tej witaminy. Objawia się bowiem wypadającymi włosami, zapaleniem skóry wokół oczu, nosa, ust, uszu, zaburzeniem wzrostu paznokci oraz ich łamliwością.
Biotyna – wiele możliwości w jednej witaminie
Warto podkreślić, że biotyna to witamina, która nie tylko przeciwdziała wypadaniu włosów. Odgrywa ona zdecydowanie ważniejszą rolę. Stanowi wsparcie w walce z zaburzeniami wzrostu paznokci i włosów. Leczy też ewentualne stany zapalne skóry. Pomaga ona również w leczeniu bardzo delikatnych miejsc naszego ciała – okolic oczu, nosa, ust, uszu, a także krocza. Witamina ta wchodzi w skład czterech karboksylaz, które pełnią ważną rolę w przemianach glukozy, lipidów, niektórych aminokwasów, oraz w przemianach energetycznych. Bez niej nie ma mowy o prawidłowej pracy tarczycy. Po biotynę warto zatem sięgać w niejednej sytuacji. Najczęściej korzystają z niej osoby, borykające się z różnymi problemami zdrowotnymi.
Jak znaleźć najlepszy preparat z biotyną?
W aptekach oraz bezpośrednio u producentów leków można znaleźć różnorodne preparaty z biotyną. Poza zastosowaniem odpowiedniego preparatu, warto też uzupełnić swoją dietę o naturalne produkty, zawierające biotynę. Można na przykład postawić na żółtka jajek oraz produkty mączne, w tym mąkę sojową, ryżową oraz pełnoziarnistą. Biotyna obecna jest też w warzywach, w tym w pomidorach, marchwi oraz szpinaku.