Wybór perfum to dla każdej kobiety indywidualna kwestia. Na nutę na którą postawi ma wpływ wiele czynników, a wśród nich okazja czy też pora dnia Jak wybrać zapach skrojony na miarę naszych potrzeb? Co wziąć pod uwagę? Podpowiadamy.
Jak wybrać zapach dla siebie?
Najlepiej już przed zakupem zdecydować czego dokładnie szukamy. Czy poszukujemy perfum o nucie kwiatowej, czy owocowej? Skupmy się również, na jakie okoliczności ich potrzebujemy. Jeżeli nie potrafimy zdecydować się na konkretne perfumy, warto wybrać nuty kwiatowe, ponieważ są one najbardziej uniwersalne. Musimy jednak wiedzieć, że na zapach wpływa też nasz typ skóry i charakter. Na randkę warto zdecydować się na orientalno-kwiatowe uwodzicielskie zamienniki Tom Ford, z kolei na co dzień na owocowe lżejsze zapachy.
Jakie są rodzaje zapachów?
Rodziny zapachów możemy podzielić na:
-
Owocowe — obejmują zapachy świeże i cytrusowe, które są oznaczone często jako zapachy letnie lub wiosenne. Takimi esencjami mogą być na przykład cytryna, limonka, pomarańcza czy mandarynka. Cechują się one energetycznym działaniem.
-
Kwiatowe — cieszą się największą popularnością. Wśród nich wymieniamy substancje takie jak lawenda, orchidea, róża czy magnolia.
-
Drzewne — to naturalne zapachy, które przypominają nam zieleń. Najczęściej to drzewo sandałowe lub cedr. Są one stosowane często jako nuta bazowa perfum, ponieważ mają silną woń i są bardzo trwałe.
-
Orientalno-korzenne — obejmują wiele zapachów, które rozgrzewają i odprężają. Należy do nich wanilia, piżmo, pieprz itp.
-
Ziołowe — obejmują esencje ziół takich jak mięta, lawenda lub tymianek.
Warstwy zapachowe
Każde perfumy składają się z trzech warstw zapachowych. Pierwsza z nich to ta, którą wyczuwamy zaraz po otwarciu butelki, ale też, ta, która szybciej najszybciej znika. Jest to główna nuta, którą wyczuwamy tylko 15-30 minut. Następnie pojawia się nuta serca, na którą często składają się zapachy kwiatowe. Rozwija się po około 30 minutach i utrzymuje na skórze do 2 godzin. Ostatnia to nuta bazowa, która ma największy wpływ na perfumy lane i dlatego składa się głównie z zapachów drzewnych. Rozwija się najpóźniej, ale utrzymuje się na skórze przez wiele godzin.
Klasy zapachowe
Każdy zapach ma inną intensywność, która zależy od klasy zapachowej. Istnieją cztery klasy zapachowe. Najwyższa z nich ma udział 30-45 % esencji i utrzymuje się do 6 godzin — są to perfumy. Kolejna to druga klasa zapachowa, która posiada od 8 do 14% esencji i nazywana jest wodą perfumowaną. Na trzecim miejscu jest woda toaletowa, która posiada 6 do 9% esencji, a na czwartym miejscu jest najmniej trwała — woda kolońska.