Współczesne kobiety coraz częściej zmagają się z wieloma chorobami cywilizacyjnymi. Przypadki zachorować na Hashimoto, czyli przewlekłe zapalenie tarczycy, dotykają zazwyczaj kobiety młode, które wcześniej nie miały problemów z gospodarką hormonalną. Tarczyca jest niezwykle ważnym narządem układu hormonalnego, którego funkcjonowanie wpływa na działanie całego organizmu. Wiele kobiet nawet nie zdaje sobie sprawy z choroby Hashimoto, zganiając objawy choroby na inne czynniki zewnętrzne jak stres. Jak rozpoznać Hashimoto? Jak się leczyć? Jak walczyć z jego objawami?
Czym jest choroba Hashimoto?
Choroba Hashimoto to nic innego jak zapalenie tarczycy o podłożu autoimmunologicznym. Nazwa choroby pochodzi od nazwiska japońskiego chirurga Hakaru Hashimoto, który w 1912 roku po raz pierwszy opisał przypadki nacieków limfatycznych na gruczołach tarczycy, które są przyczyną ich przewlekłego obrzęku. Hashimoto charakteryzuje się niedoczynnością tarczycy – gruczoł wydziela zbyt wiele TSH, co zaburza ogólną gospodarkę hormonalną organizmu. Na choroby tarczycy zdecydowanie częściej zapadają kobiety – Hashimoto dotyka pięciokrotnie więcej kobiet niż mężczyzn.
Przyczyny zachorowań na Hashimoto
Bezpośrednie przyczyny zachorowań na Hashimoto nie są znane. Można jednak przypuszczać, że na kondycję tarczycy może wpływać wysoki poziom stresu oraz uwarunkowania genetyczne. Z bliżej nieznanego powodu dochodzi to produkcji przeciwciał przeciwko własnemu gruczołowi tarczycy, co ma działanie wysoce destrukcyjne, prowadzące nawet znacznego osłabienia produkcji hormonów.
Objawy choroby Hashimoto
Każda kobieta inaczej przechodzi zapalenie tarczycy typu Hashimoto. Z początku może nie dawać odczuwalnych objawów. Zapalenie często kojarzy nam się z bólem. Jednak przewlekłe zapalenie limfocytowe nie powoduje żadnych dolegliwości w okolicy umiejscowienia gruczołów tarczycy. Objawy mają związek z zaburzeniem wytwarzania hormonów przez gruczoły. A do najczęstszych objawów Hashimoto należą:
-
zmęczenie
-
senność
-
depresja
-
przybieranie na wadze
-
odczucie zimna
-
zaburzenia miesiączkowania
-
sucha skóra na łokciach i kolanach
W przypadku występowania powyższych objawów należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. On z kolei powinien skierować nas na dalsze leczenie w poradni endokrynologicznej, gdzie specjalista dobierze odpowiednie leczenie. Kobiety, które planują powiększenie rodziny ze szczególną uwagą powinny monitorować stan zdrowia swojej tarczycy – problemy z produkcją TSH przyczyniają się do trudności w zajściem w ciążę i jej utrzymaniem.
Czy da się wyleczyć z hashimoto?
Leczenie Hashimoto polega na zwalczaniu niedoczynności tarczycy spowodowanej jej limfocytowym zapaleniem. Pacjentom z niedoczynnością gruczołu tarczycy podaje się leki farmakologiczne w postaci lewotyroksyny działającej na takiej samej zasadzie co naturalny hormon tarczycy. Dawka musi być odpowiednio dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta – zbyt mała lub zbyt duża dawka może spowodować jeszcze większe trudności w uregulowaniu działania gruczołu tarczowego. Lewotyroksynę przyjmuje się na czczo, zazwyczaj 30 min przed pierwszym posiłkiem. Trzeba sobie jednak otwarcie powiedzieć, że w zdecydowanej większości przypadków zachorowań na Hashimoto, wiążą się one z przyjmowaniem leków do końca życia.
Aby nieco złagodzić przebieg choroby, warto postawić na zdrowy tryb życia. Unikaj wysoko przetworzonego jedzenia, zrezygnuj z używek, regularnie zażywaj aktywności fizycznej. Zmiana nawyków może i nie spowoduje wyleczenia z hashimoto, ale znacznie poprawi komfort codziennego życia.