Codziennie słyszy się o przypadkach, kiedy to psy porzucane są przez swoich właścicieli przy ruchliwych drogach czy w przydrożnych lasach. Często jest to wynik nietrafionego prezentu na urodziny czy święta Bożego Narodzenia, kiedy zwierzę traktujemy jak zabawkę. Czy można być aż tak bezdusznym? Okazuje się, że tak i nie są to przypadki odosobnione. Schroniska pełne są czworonogów, które przeżyły piekło na ziemi. Jeśli chcemy sprawić sobie psiaka, zamiast kupować, warto przygarnąć jednego ze schroniska, gdzie wiele psów czeka na nowe domy. Jak wygląda adopcja psa? Jakie warunki należy spełnić? Jakie formalności się z tym wiążą?
Podejmij przemyślaną decyzję o adopcji
Sam pomysł adopcji psa wydaje się być niezwykle wspaniałomyślny, jednak musi być on poparty odpowiednimi argumentami. Jak wiadomo, przypadki niektórych psów ze schronisk to przypadki maltretowania czy głodzenia, dlatego też psy są nieufne, agresywne czy płochliwe. Trzeba zatem wziąć pod uwagę, że nie jest to słodki szczeniaczek, którego jedynym problemem jest nieumiejętność załatwiania się w odpowiednim do tego miejscu. Pies po przejściach potrzebuje zdecydowanie więcej uwagi i cierpliwości, aby miał on możliwość przystosowania się do nowych warunków. Dlatego przed podjęciem decyzji o adopcji psa ze schroniska warto rozważyć wszelkie za i przeciw, aby oszczędzić sobie i psu stresu i rozczarowań.
Wybór odpowiedniego psa
Podejmując decyzję o adopcji psa ze schroniska warto mieć z tyłu głowy jego rasę i wiek. Szczeniaki cieszą się zdecydowanie większą popularnością z bardzo prostego powodu. Młodego psa można wychować od podstaw. Co więcej, młode psy są mniej narażone na traumatyczne przeżycia ze strony poprzedniego właściciela. Psy starsze, z bagażem doświadczeń mają mniejsze szansę na adopcję; mają już wypracowany schemat zachowań i trudniej jest je wytresować wedle swojego uznania.
Nie bez znaczenia jest miejsce naszego zamieszkania. Jeśli posiadamy dom z przestronnym ogrodem, dorosłe osobniki mają dużo większą swobodę niż w przypadku mieszkania w bloku. Duży pies potrzebuje dużej dawki ruchu i zabawy, dlatego ogród będzie dla niego idealnym środowiskiem. Jeśli jednak nie dysponujemy ogrodem, a małą kawalerką w bloku, mały pies powinien być dla nas odpowiedni. Po pierwsze, potrzebuje zdecydowanie mniej przestrzeni do swobodnego poruszania się, a ponadto nie wykazuje potrzeb związanych z wielogodzinną aktywnością na świeżym powietrzu.
Przed adopcją…
… warto kilkukrotnie odwiedzić schronisko. Jeśli mamy już upatrzonego pieska, warto kilka razy odwiedzić go w placówce. Obserwować jego zachowanie, jaki ma stosunek do małych dzieci, czy jest spokojny, a może wykazuje oznaki nadmiernej agresji. Warto pamiętać, że adopcja psa to poważna decyzja, która powinna być podjęta przez wszystkich domowników.
Procedura adopcyjna
Wiele osób odwiedzających schroniska dla psów sądzi, że z miejsca może zabrać ze sobą nowego domownika. Rzeczywistość jest jednak zgoła inna. Do przeprowadzenia adopcji niezbędnie jest wypełnienie specjalnych ankiet, dzięki którym pracownicy schroniska maja szansę dopasować odpowiedniego pupila do warunków, którymi dysponuje osoba chętna do zaadoptowania czworonoga. Po wstępnej analizie wyników ankiety następuje wizyta w miejscu zamieszkania, dzięki której pracownicy schroniska mogą sprawdzić, czy pies ma szansę na szczęśliwy dom. Jeśli nic nie wzbudzi wątpliwości, można wziąć ze sobą psa do domu i cieszyć się obecnością nowego członka rodziny.