Sztuka kulinarna rodem z krajów islamskich to dla znakomitej większości z nas jedzenie w Turcji – ze szczególnym uwzględnieniem kebabów. Warto jednak bliżej przyjrzeć się zagadnieniu jakim jest kuchnia w Egipcie, ponieważ jak najbardziej jest to rzecz warta uwagi. Kuchnia w Egipcie jest oczywiście jak najbardziej zgodna z islamskimi tradycjami i przepisami, które tak na dobrą sprawę nie zmieniły się od czasów starożytnych.
Egipcjanie – podobnie jak wszyscy wyznawcy islamu – nie jedzą wieprzowiny, uważają ją za nieczyste mięso. Najwięcej jada się tutaj jagnięciny oraz baraniny, ale na brak drobiu czy wołowiny też nie ma co narzekać. Mięso jest przygotowywane w dość specyficzny sposób. Nie smaży się go – jak to u nas najczęściej się robi, ale grilluje. Ponadto jest ono dość konkretnie przyprawiane.
Dania z Egiptu
Najchętniej używanymi przyprawami w kuchni egipskiej są kurkuma, kminek, mięta oraz pietruszka. Z konkretnych dań mięsnych najchętniej spożywanych w Egipcie wymienić można takie jak wspomniany już na początku kebab oraz kofta (mielone, grillowanie mięso podawane z ostrym sosem). Jeżeli chodzi o warzywa, to Egipcjanie (więcej na Okiem Turysty) zdecydowanie najczęściej sięgają po bób oraz po fasolę. Przepisów na przyrządzenie fasoli jest tutaj całe mnóstwo. Jest ona przyrządzana na wiele rozmaitych sposobów – na przykład po uprzednim ugotowaniu zostaje zmiksowana, a następnie doprawiona (zestaw przypraw: patrz wyżej) oraz wymieszana z jajkiem i pomidorami. W Egipcie nie ma tradycji gotowania zup, które w porze obiadowej królują na polskich stołach. Tutaj podawane są tylko trzy rodzaje tego dania, a mianowicie zupa rybna (samak), z warzyw (chudar) oraz mięsna (laluna). Z deserów najczęściej spożywana jest baklawa. Jest to ciasto przekładane orzechami w miodzie serwowane z lukrem lub w specjalnej polewie zrobionej z wody, cytrynowego soku oraz z cukru.
Herbata i kawa po egipsku
Herbatę lub ziołowe napary bardzo mocno osłodzone Egipcjanie podają w szklankach, kawę natomiast w małych filiżankach. Kawa jest również bardzo słodka, ale przy okazji i mocna. Z egipskich napojów alkoholowych najbardziej jest znane bodajże piwo Stella. Jego smak to już tylko i wyłącznie kwestia gustu, nie należy się też nastawiać na jakieś mocne doznania. Wodę w Egipcie należy pić tylko i wyłącznie butelkowaną – najlepiej kupioną w sklepie, a nie gdzieś na bazarze. Jeżeli turysta chce zjeść smaczny posiłek w restauracji, to dobry lokal pozna po tym, że stołuje się w nim wielu tubylców. Trzeba też pamiętać, że podczas ramadanu nie ma możliwości zakupienia jedzenia na ulicy.